Wielki Post jest czasem pokuty przygotowującym do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt. W tym czasie śpiewane są pieśni wielkopostne, które niegdyś były nieodłącznym elementem oczekiwania na śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Dlaczego dzisiaj, po latach zapomnienia, wracamy do nich w nowoczesnej przestrzeni miejskiej? Jaki sens mają dla nas teraz ich teksty i archaiczne melodie?
W reportażu o historii i znaczeniu pieśni wielkopostnych mówi Ewa Grochowska, badaczka tradycyjnej muzyki oraz pieśni centralnej i południowo-wschodniej Polski.
Zobacz też:
Studio Reportażu i Dokumentu PR
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze radia.
Telefony, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacqument "Nasze wielkopostne śpiewanie" został wyemitowany w radiowej Jedynce we wtorek (26.03) w ramach pasma "Noc z reportażem".
Reportaż powstał dla Radia Lublin - można go wysłuchać TUTAJ
ans/wmkor